contrast2.jpgcontrast1.jpg

 

 

 

 

Ród Oraczewskich herbu Szreniawa

 

 

 

Herb Szreniawa opisuje Piotr Nałęcz w Zbiorze Nazwisk Szlachty (wydanie z 1803 r.) - "W polu czerwonym rzeka biała płynąca wężykowato z góry od prawej strony w lewo na dół na wierzchu jej krzyż. Bardzo dawny ten herb w Polszcze. Mieczysław pierwszy w roku 996 tylko krzyż do niego dodał."


Przedstawicielami tego herbu była rodzina Oraczewskich, która to w połowie XIV w. była właścicielami wsi Gajewo, Leszno, Oraczewice. Nazwisko Oraczewski pochodzi od nazwy wsi Oraczewice. Potwierdzają to Księgi sądowe łęczyckie z lat 1385/1419. Zapis w księgach sadowych stwierdza, iż Szymon dziedzic Gajewa, Leszna i Oraczewic w 1399 r. Paszko dziedzic Gajewa pozostawił dwie córki i synów Wolimira i Mikołaja którzy w r. 1394 procesują stryjenkę swoją Stechnę wdowę po Mikołaju z Oraczewic i jej córki o działy.


Prawdopodobne jest, że Stanisław Oraczewski w pierwszej połowie XIV w. sprzedał swoje włości i jak stwierdza Bartosz Paprocki a potwierdza Niesiecki w herbarzach przeniósł się z województwa kaliskiego do Przybysławic w województwie krakowskim. Jan Długosz stwierdza, że odkupił od Jana syna Piotra Obroczego w 1/2 Przybysławic. W Przybysławicach jeszcze w 1839 r. zamieszkał Aleksander Oraczewski urzędnik w Galicji który dowiódł swoje szlachectwo i udowodnił pochodzenie  w 1839 r. przed Radą Stanów.

 

 

 

 

 

 


 

 

---------------------------------------------------------

Janusz Oraczewski

 

 


 

po raz pierwszy została zanotowana w źródłach pisanych w 1335 roku, kiedy to Kazimierz Wielki stwierdził, że jego podczaszy Falisłąw ?de Gledzianow? został oczyszczony wyrokiem królewskim od zarzutu nienależenia do stanu szlacheckiego
Joomla templates by a4joomla