contrast2.jpgcontrast1.jpg

 

 

Witam


 

 

Historią lokalną interesuję się od dobrych kilkunastu lat. Na początku była to historia  Łęczycy i Ziemii Łęczyckiej, ale tak naprawdę zawsze najbardziej interesowała mnie najbliższa okolica i jej dzieje. Szukając sposobu, by zarówno podzielić się z Wami posiadaną wiedzą i materiałami, jak i nawiązać kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach, postanowiłem stworzyć tę stronę zawierające rys historyczny Witoni oraz okolicznych miejscowości.

Po co to robie? Na pewno poprzez zwykłą ciekawość, być może poprzez głęboką wdzięczność dla naszych przodków a na pewno dla przekazania i zachowania  informacji o dziejach najbliższej okolicy.

Pierwotnym pomysłem było skupienie się na Witoni i okolicach, ale z czasem - mam nadzieję - na stronie znajdą się także informacje dotyczące miejscowości poza gminą.

Tło historyczne gminy i miejscowości, starałem się przedstawić na podstawie możliwie jak najwcześniejszych, udokumentowanych wydarzeń, oczywiscie  na tyle ile pozwalają znane mi źródła .
W opracowaniu starałem się ująć także różnego rodzaju dane demograficzne, podziały administracyjne i kościelne. Liczne cytaty ze źródeł uwzględnione w opracowaniu starałem się wyróżnić jako tekst pisany kursywą
. Starałem się zachować oczywiście ich oryginalną pisownię, oraz  podawać obok ich źródło.

Ustalenie autentyczności, co poniektórych opisywanych tutaj faktów, jest obecnie dość trudne i może budzić większe lub mniejsze wątpliwości. Starałem się jednak każdą hipotezę lub przypuszczenie popierać faktami. Dotyczy to głównie wydarzeń najpóźniejszych, a wynika z przestrzeni czasowej jaka dzieli nas od tamtych wydarzeń.

Ogromnym i najstarszym źródłem informacji są niewątpliwie Księgi  grodzkie i ziemskie łęczyckie, .

Małym utrudnieniem dla tworzenia materiału dt. samej Witoni jest fakt, iż w powiecie sępoleńskim w gm. Więcbork w woj. kujawsko-pomorskim, istniała i istnieje inna miejscowość o nazwie Witunia. Między innymi takie źródła jak Teki Dworzaczka (http://teki.bkpan.poznan.pl/), dość często wymieniają osoby podające się z Wituni, lub powołujące się na tą miejscowość.

Nie ukrywam ze nie jestem historykiem a historią zajmuję się amatorsko. Nie posiadam też tzw. warsztatu historyka. Pomimo starań, opracowanie to na pewno nie ustrzegło się błędów, nieścisłości czy różnego rodzaju przeoczeń za co z góry przepraszam i liczę na to, iż zostaną mi one wskazane - za co będę wdzięczny. Będę również wdzięczny za wszelkie podpowiedzi lub porady związane z treścią strony.

 

W tym miejscu jednocześnie chciałbym zwrócić się do wszystkich, którzy są w posiadaniu jakichkolwiek materiałów związanych z Witonią lub pobliskimi miejscowościami o kontakt, i udostępnienie takich materiałów lub informacji. Zachęcam również do tworzenia i przesyłania autorskich materiałów, które wzbogacą treść tego opracowania.

 Apeluje do wszystkich osób, aby z czystej przyzwoitości i dla docenienia mojego trudu podawali link do moich artykułów, które wykorzystywane są w opracowaniach.
 

Ponieważ jest to moja prywatna inicjatywa, która prócz czasu pochłania również środki finansowe, zapraszam każdego kto chciałby wspomóc moją inicjatywę.

 

Jacek

administrator '@' witonia.com.pl

Joomla templates by a4joomla