contrast2.jpgcontrast1.jpg

 

 

Rozsiedlenie rodowe szlachty łęczyckiej na przełomie XIV i XV wieku


Ród Rolów miał gniazda swe w Łęczyckim we wszystkich trzech powiatach. Największa ilość tych gniazd przypada na powiaty orłowski i łęczycki. W kierunku północnym od Łęczycy, w Gawronach, siedzieli Rolnicze: Bartosz, Pełka oraz Jan, stryj Pełki.
W okolicy Gawron w Pruskowicach dziedziczyli Stanisław i Mikołaj.Na p6łnocy, w Wargawie, spotykamy Przybisława. Z Parzęczewa nad rzeczką Gnidą pisał się wojski łęczycki Wojciech.Synami wojskiego byli Wojciech i Pełka, pierwszy z nich piastował godności ziemskie. Prócz Parzęczewa należały do nich wsie sąsiednie Łężki i Woźniki. Powyższe dobra rozszerzyli przez kupno obok leżących Śliwnik i Wytrzeszczek. Dalej, nad Nerem mieli Parzęczewscy Wilczkowice, a nad Bzurą pod Łęczycą - Ostrów.
Poza tym jeszcze należały do nich dobra na północ od Łęczycy: Kuchary nad Bzurą, Ględzanowo i Zieleniewo. Przypuszczalnie bratem wojskiego Wojciecha był chorąży mniejszy łęczycki Mikołaj z Parzęczewa; dziedziczył on także w powyższych Kucharach koło Piątku, nad Moszczenicą, gniazdem Rolów była wieś Piekary; dziedziczył w niej Jan, podkoniuszy łęczycki, późniejszy podłowczy.
Do Jana z Piekar należały również Witunia, Wieprzki (zaginione) i Kuchary. Drugą grupę osad zasiedlonych przez Roliczów znajdujemy w północnej części wojew6dztwa orłowskiego. Z Łąkoszyna pod Kutnem pisał się kasztelan łęczycki Jan, współdziedziczył tam z bratem swym Stefanem. Uzupełnieniem ich dóbr były wsie: Nowy Łąkoszyn, Nowa Wieś koło Łąkoszyna i Gnojno, a ku wschodowi, już w orłowskim powiecie, Bedlno, Sbiewiec, Kaszewy , Grądy, Piaski, Kamieniec, Plecka Dąbrowa, Ostrów, Pniewo, Małecka Wola, Śleszyn, Małcz i Pęcławice. Wreszcie mieli jeszcze panowie z Łąkoszyna włości koło Łęczycy, we wsi Siedlec i w Wągleczewie. W pobliskich Łąkoszynowi Kłoskach Roliczem był Wincenty, naganiony przez Gąska z Gąsiorowa. Gąsek, gdy sprawa oparła się o sąd grodzki, cofnął zarzut i oświadczył, że wie, iż Wincenty jest klejnotnikiem Roliczów. Sąsiadem Wincentego był jego współrodowiec Mikołaj z Dobni. W okolicy Żychlina znamy jeszcze dwa gniazda Roliczów, Tarnowo i Grądy. W Tarnowie siedział Marcin, a o sąsiednie Grądy procesował się z Mikołajem zwanym Kutą kasztelan łęczycki Jan. Z samego Żychlina pisał się chorąży większy łęczycki Klemens; znamy syna jego Jana.
Prócz Żychlina miał Klemens działy w okolicznych osadach, mianowicie w Dobrzelinie, Pleckiej Dąbrowie i Kurowie. Z dala od powyższych dóbr chorążego leżała wieś Sokołowo nad górną Bzurą. W powiecie brzezińskim w posiadaniu Roliczów były: Zgierz nad górną Bzurą, Swędowo nad Moszczenicą, Ziewanice oraz Boczki nad Mrogą, w których dziedziczył skarbnik łęczycki Zbrosław. Ostatnio Taylor w drodze drobiazgowych dociekań genealogicznych doszedł do wniosku, iż z końcem XIV w. protoplastą Roliczów- Rożyckich był Giedka ze Skoszew nad Moszczenicą, dziedziczący również w sąsiednich Giedczycach.

 

 

---------------------------------------------------------

Żródło: ROCZNIK ODDZIAŁU ŁÓDZKIEGO POLSKIEGO TOWARZYSTWA HISTORYCZNEGO ,rok 1939 TOM III, autor: Tadeusz Piotrowski


 


Joomla templates by a4joomla