contrast2.jpgcontrast1.jpg

 

 

Dzieje wsi Uwielinek

 

 

 

Wieś szlachecka wzmiankowana po raz pierwszy w 1391 roku w księgach sądowych m . Łęczycy, wtedy jako Uwelino, Weliny, Qwyelyno.

 

Rejestry poborowe z 1576 r. wymieniają wieś Uwielinko w parafii Witonia, której właścicielem w części był Albert Goliszewski posiadający 1 -  łana,  1 zagrodnika i 3 osadników.

Według ksiąg grodzkich łęczyckich z 1596 r. (Recognitionum nr. 93) Albert Goliszewski był też właścicielem Rybitw i Prądzewa k. Łęczycy.

Prawdopodobnie jego brat Stanislaw Golliszewski posiadał w tym czasie część Woli Nowskiej k/Kutna.

Tomasz i Jan bracia Politajscy synowie Michała Politalskiego (Politajskiego) i Elżbiety Topolskiej byli w 1772 r. dziedzicami Uwielinka.

 Na początku XIX wieku obok Politalskich, posesorami (czasem wymieniany jako dziedzice) części Uwielinka jest rodzina Zielińskich lub Zylińskich jak możemy odczytać w metrykach kościoła Witońskiego. W latach 1808 -1814 wystepuje Paweł Zieliński seu Zyliński. Jego żoną była Małgorzata Politalska z Morakowa. Być może córka wcześniej wymienionych Politalskich dziedziców Uwielinka. W 1829 roku ich syn Emanuel wstępuje w związek małrzeński z Melchildą (Matyldą) Siewierską (domo Jerzmanowską) wdową po rok wcześniej zmarłym Tomaszu Siewierskim. Pod metryką podpisują się właśnie: Zyliński

W 1837 roku Matylda Żylińska, jako wdowa po zmarłym 2 lata wcześniej Emanuelu, wstępuje po raz trzeci na ślubny kobierzec. Mężem jej zostaje Ludwik Charkowski, syn Franaciszka i Franciszki Luberadzkiej z Jedlicz pow. Zgierskiego. Według metryki ślubu posesorem  Uwielinka w tym czasie jest Walenty Niniewski, Matylda wystepuje jako "w Uwielinku gospodarstwo utrzymująca"

W 1822 r. wieś i folwark posiadały 9 domów, 72 mieszkańców.

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego podaje że Uwielinek ma 5 domów, 85 mieszkańców. 234 mórg dworskich i 20 mórg włościańskich

W 1928 r. właścicielem jego był Adolf Guthke. Po II wojnie światowej folwark został rozparcelowany.

Obecnie należy do Witoni.

 

View the embedded image gallery online at:
http://witonia.com.pl/uwielinek.html#sigProGalleria73c6143103

 

 

 

Joomla templates by a4joomla