contrast2.jpgcontrast1.jpg

Jankowscy

 

Jankowscy, byli srednio zamożną szlachtą z województwa łęczyckiego. Ich przedstawicieli możemy odnaleźć w najstarszych metrykach parafii Oporów, Błonie i Strzegocin, gdzie występują jako nobilis - szlachetny

 

Rodzina Jankowskich zamieszkiwała Szamów od ok. 1740 do 1810 roku  możemy wywodzić z Kamionny (obecnie Kamienna)  koło Oporowa. Metryki tejże parafii z  początku XVIII w. pozwalają stwierdzić że właśnie z Oporowa przybyli występujący w Szamowie dość licznie Jankowscy.

I tak ok. 1721 r. w Oporowie rodzi się Andrzej Jankowski, syn Józefa dziedzica Kamiennej i Doroty Malskiej (Molskiej).

W 1750 ten sam Andrzej wystepuje obok swojej żony Marianny z Tańskich. Zapis w księgach ziemskich łęczyckich  z 1750 r [Lanc.Obl.31], dotyczy sporu o dobra Budki  (prawdopodobnie chodzi o Wargawę Budki) kiedy to występują Generosus małżonkowie Jankowscy, Andrzej Jankowski i Marianna z Tanskich przeciwko Wojciechowi  Charchowskiemu.

Wizja dóbr Szamowa z 25 stycznia 1749 roku zostaje „uczyniona i spisana (przez) Franciszka Pernowskiego Woźnego aktualnego przy szlachetnie urodzonych Antoniego Jankowskiego i Marcina Łajewskiego (Gajewskiego) rzetelnie opisana”

Tego samego roku w Księgach Ziemskich Łęczyckich zostaje oblatowany dokument dotyczący bonorum Szamowo w którym występują Andrzej oraz Jakub Jankowscy, być może bracia. Zapis dotyczy dziedzicznej częsci Szamowa. Jakub umiera w 1774 r. w Szamowie

W Szamowie zamieszkiwali także nobilis Teodor i Zofia Jankowscy. W 1784 w Szamowie rodzi się ich córka Teodora Małgorzata.

Będąc przy Andrzeju. W Szamowie rodzą się jego 3 córki, które kolejno ślubują: w 1777 r. Justyna za Jana Korycińskiego, 1782 r. Zofia za Teodora Rzeszewskiego, 1786 r. Apolonia za Pągowskiego. W metrykach ich ojciec Andrzej podaje się jako współdziedzic lub dziedzic części Szamowa. Andrzej umiera w 1782 roku w Szamowie. Jego być może jedynym synem był Mateusz. Żoną jego była Marianna Mieczkowska.

W 1801 w Szamowie przychodzi na świat Maciej Mikołaj Julian Jankowski, syn Mateusza i Marianny. W 1809 roku Mateusz występuje jako świadek przy spisywaniu testamentu Marianny z Leśniewskich Rutkowskiej, właścicielki Wargawy Wielkiej. Jankowski zapisany jako „obywatel ze wsi Szamowa”. Tego  samego roku Mateusz umiera w wieku 67 lat, wg. metryki wdowiec i dziedzic częsci Szamowa, pozostawiając swego małoletniego syna Macieja

W 1832 r. w miejscowosci Jaworzyna k. Oporowa Maciej  jako były kapitan Wojsk Polskich, wstępuje w związek małżeński z Klarą Stępowską, wdową po Augustynie Stępowskim, dziedzicu tychże dóbr Jaworzyna na tenczas dziedziczką. Miejsce zamieszkania Macieja to miejscowość Muchnice. Sądze że niedługo po śmierci swojego ojca małoletni Maciej, będąc pod opieką swojej  rodziny musiał opuścić Szamów.

Ich potomków możemy spotkać w Żelaznej, Osędowicach, Łęczycy

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla