contrast1.jpgcontrast2.jpg

Spis treści

 

 

Chorkowscy vel Charkowscy herbu Rola

 

 

Na podstawie dostępnych mi materiałów źródłowych postaram się przybliżyć rodzine Charkowskich vel Chorkowskich oraz ich przedstawicieli na Ziemi Łęczyckiej i  Sieradzkiej w okresie od XVII do końca XVIII w. Jeśli chodzi o region Łęczycy, w tym okresie Chorkowscy występują w Kucharach, pobliskich Kozubach, Rybitwach, Goszczynnie, Golbicach oraz Daszynie w dawnej parafii Sławoszewskiej. W Ziemi Sieradzkiej to głównie dziedziczne Ralewice oraz Chabierów

Pewne utrudnienie przy identyfikacji i ustalaniu koligacji rodzinnych sprawia fakt różnego „pisania” się rodziny tak i w metrykach kościelnych, księgach grodzkich łęczyckich jak i innych materiałach źródłowych. Występują tu naprzemiennie dwie formy: Charkowskich i Chorkowskich (ale również i Charchowskich i Chorchowskich).

Co o herbie Charkowskich lub Chorkowskich podają popularne herbarze? Według herbarzy występowali: Chorkowscy pochodzacy z Chorek w dawnym woj. łęczyckim herbu Rola, Charkowscy z Charkowa w woj. sieradzkim herbu Bończa oraz Charkowscy herbu Pilawa z dawnego woj. płockiego.

W niniejszym opracowaniu mamy doczynienia z Roliczami Chorkowskimi których gniazdem rodzinnym były niegdyś Chorki  (obecnie gm.Grabów). Na sam koniec słów kilka o bliżej niezidentyfikowanych Chorkowskich wystepujących w tym samym czasie na interesujacym nas  obszarze.  

Punktem wyjścia są opisywani w dalszej części bracia Wojciech i Stanisław Chorkowscy, potomkowie Jana (ok. 1664-1700) z Ralewic (pow. Poddębice) oraz Chabierowa (pow. Sieradzki) i Jadwigi Wierusz Kowalskiej.

Bracia Stanisław i Wojciech byli prawnukami Andrzeja Chorkowskiego (ok. 1640-1690) dziedzica na Ralewicach i jego żony Zofi Rudnickiej herbu Lis. Ślub Andrzeja Chorkowskiego i Zofii, wówczas wdowy po Hieronimie Bużyńskim (Bużeńskim) miał miejsce 1663 roku w Ralewicach parafii Zadzim należących pierwotnie do Rudnickich. Zofia była córką Marcina Rudnickiego i jego 2v. żony Katarzyny Tworzyjańskiej. Siostra Zofii Katarzyna, z 3-ciej żony Marcina Rudnickiego Marianny Ulanowskiej, była zameżną za Stefanem Chorkowskim.

O Stefanie Chorkowskim wiem niewiele, jedynie zapis przed księgami łęczyckimi (Relacje) z 1759 roku treści:

Piotr Zdychowski syn Antoniego i Doroty z Charkowskich córki Stefana Chorkowskiego. i Katarzyny Rudnickiej , Helena de Charkowskie Czerna (Czermna) ultimo voto Zboinska amita (ciotka lub siostra ojca) jakaś suma  po nieżyjącym  Janie Malskim cześniku  Czernichowien  dóbr Golice dziedzicu po nieżyjącym Stefanie Charkowskim i Katarzynie Rudnickiej

Za sprawą małżeństwa Zofii Rudnickiej z Andrzejem Chorkowskim połowa dziedzicznych Ralewic jako posag przeszła na Chorkowskich.

Andrzej i Zofia Chorkowscy mieli co najmniej 2 synów: Andrzeja oraz Jana, urodzonych po 1663 roku. O Andrzeju więcej nie wiem, Jan przed 1690 rokiem był mężem Jadwigi Wieruszówny Kowalskiej. Żył jeszcze w 1752 r. bowiem zapisał 2000 zł na dobrach Chabierów dla klasztoru Dominikanów w Sieradzu. Potomkami Jana sa opisywani w dalszej części opracowania bracia Wojciech i Stanisław.

Stanisław pozostał na ziemi sieradzkiej, w Ralewicach oraz w oddalonych ok 30 km Chabierowie którego podaje się właścicielem. Natomiast Wojciech udał się – a tak naprawdę powrócił do ziemi łęczyckiej, ponieważ Chorkowscy już na tym terenie wcześniej wystepowali.

 

Joomla templates by a4joomla